21 stycznia

dzień babci, życie bez babci, strata babci


Byłaś domem, najlepszym jaki mnie spotkał. 
Bułką z mlekiem i z cukrem na śniadanie, zupą koperkową i plackami ziemniaczanym. 
Rozłożystą, oplatającą mnie spódnicą, gdy w telewizji leciało łyżwiarstwo figurowe. Ciepłem z białego, kaflowego pieca i zapachem węgla; 
łaciatego ciasta. Grą pozorów, że nie widzisz, gdy z latarką czytałam pod kołdrą, choć zbliżała się północ. Wykrochmaloną pościelą w drobne kwiatki. 

Płakałaś tylko raz, gdy myślałaś, że bawię się i nie patrzę. Powiedziałaś, że to nic, że mi się wydawało. Już wiedziałaś, że włosów będzie coraz mniej, a pocztą przyjdzie siwa peruka. 
Zaczęłaś robić na drutach ku uciesze lalek, choć nigdy wcześniej tego nie robiłaś, a im nigdy nie było w niczym tak ładnie, jak w twoich włóczkowych sukienkach. 

Pierwsze Święta w domu. Mała, migocząca choinka przy twoim łóżku w szpitalu. Wiele takich było w szpitalnych oknach, gdy szliśmy podzielić się z tobą opłatkiem. Niektóre dopiero się zapalały, inne gasły. W kolejnym roku już nie było tam twojej malutkiej choinki. Była w domu, ale nie było już ciebie. 

Przy pożegnaniu byłaś uśmiechnięta i wyglądałaś jak we śnie. Powiedzieli, że musiałaś zobaczyć coś ładnego na koniec, stad ten lekki uśmiech. Wtedy jeszcze wydawało mi się, że cuda się zdarzają i w kaplicy modliłam się, żebyś otworzyła oczy. Przysięgałam bogu chyba wszystko, byle mnie wysłuchał. Pierwszy raz w życiu poczułam się tak oszukana, bo nic się nie zmieniło. Został dom pełen twoich rzeczy i żal dziecięcy; 
standardowa tabliczka Janina 55 l. Czarny napis na szarym tle, który zamyka w sobie mnie i ciebie na wieczność. Pustka - tym większa, im bardziej cię w mojej codzienności nie było.

***

Wszystkim babciom i dziadkom życzę wszystkiego najlepszego.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Polecany post

Klocki inaczej niż zwykle - 4 pomysły na zabawę

Mamy w domu pewien cenny karton po butach, odkopany kiedyś na strychu. Nie jest to taki zwykły karton, bo w środku znajduje się... uwag...